top of page
  • Zdjęcie autoraTheCut

Porowatość włosówŚwiadoma pielęgnacja to temat, który coraz częściej przewija się wśród zainteresowanych. W reklamach, artykułach i sklepach zasypywani jesteśmy nowościami do pielęgnacji włosów. Dziesiątki produktów nawilżających, odżywczych, regenerujących, aż w końcu przywracających całkowicie zniszczone włosy do stanu idealnego.

Jaka więc jest prawda? Jak nie dać się nabrać na marketingowe sztuczki i świadomie dobrać pielęgnację do swoich włosów?

Na początek musimy poznać trójpodział włosów ze względu na ich porowatość. Rozróżniamy włosy niskoporowate, średnioporowate i wysokoporowate.

Porowatość, to określenie tego, jak bardzo łuska włosowa odchylona jest od łodygi włosa. Im więcej ubytków we włosie, tym wyższa jest jego porowatość.


Włosy niskoporowate - są zdrowe i gładkie, rzadko się puszą i elektryzują. Nie wymagają przesadnej pielęgnacji, często wystarczy umyć je tylko szamponem, aby dobrze się prezentowały. Niestety charakteryzują się też brakiem objętości.

Włosy średnioporowate - to rodzaj najczęściej występujący. W ich przypadku łuski są lekko odchylone od włosa. Tego typu włosy potrzebują zachowania równowagi między odbudową, nawilżeniem i ochroną zewnętrzną.

Włosy wysokoporowate - o mocno rozchylonej łusce - to często włosy kruche, szorstkie i łamliwe. Mogą być takie z natury lub przez częste zabiegi fryzjerskie takie jak: farbowanie, rozjaśnianie czy poddawanie na działanie wysokiej temperatury. Tego typu włosy szybko wchłaniają substancję np maski, odżywki, oleje, dlatego trzeba dostarczać je w dużych ilościach.


Sama wiedza na temat porowatości włosów niewiele nam daje, natomiast jest ona niezbędna, ponieważ od tego zależy jakie produkty do nich dobrać. Składniki aktywnie wpływające na stan naszych włosów wchłaniają się w różnej wielkości cząsteczkach, wiedząc to możemy płynnie zagłębić się w temat i zaznajomić z drugim ważnym podziałem na najważniejsze składniki potrzebne naszym włosom czyli proteiny, emolienty i humektanty.- by Natalia Kurczab45 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

تعليقات


  • instagram
  • googlePlaces
  • facebook
bottom of page